Azerbaycan Hakkında Bilgi

Başkenti               :Baküazerbaycan
Yönetim şekli        :Cumhuriyet

Resmi dili             :Azerbaycan Türkçesi
Yüzölçümü           :86,600 km2
Nüfusu                :9.552.500 (2014)

Milli geliri             :Kişi Başına 10.200  dolar

Cumhurbaşkanı    :İlham Aliyev

Para birimi           :Manat

Milli marşı            :Azərbaycan, Azərbaycan!

Bağımsızlık tarihi  :18 Ekim 1991

Genel olarak dağlık bir ülkedir. Kuzeyde Kafkaslar yer alır. iç kesimleri ova özelliği gösterir.Doğuda Hazar Gölü yer alır.

En önemli akarsuları, kaynağını Türkiye’den alan Aras ve Kura’dır.

Ülkede daha çok karasal iklim etkilidir. Hazar denizi kıyılarında nemli ve ılıman bir iklim görülür.

Ekonominin tarıma dayalı olduğu Azerbaycan’da pamuk ve tahıl en çok üretilen tarım ürünleridir.Hayvancılık da önemli bir etkinliktir.

En önemli yer altı kaynağı petrol ve doğal gazdır. Önemli petrol yatakları Bakü’dedir.
Nahcivan, Azerbaycan’a bağlı özerk bir cumhuriyettir. Türkiye’nin doğu komşusu olan Nahcivan’ın 5,500 km2 yüz ölçümü, 500 bin civarında nüfusu vardır.Nahcivan ile olan sınırımız üzerinde Dilucu gümrük kapısı bulunur.

1991 yılında Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkiler her geçen gün gelişmektedir.Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ, Ermeni işgali altındadır. Türkiye, Azerbaycan’ın bu sorununda onun yanında yer almıştır.

Türkiye’nin Azerbaycan’a ihracatı 2013 yılında 2,9 milyar dolar, ithalatı ise 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2013 yılı ihracatımızın ilk üç kalemini demir-çelik, mobilya ürünleri ve kıymetli metaller oluşturmaktadır. Azerbaycan’dan ithalatımızın ilk üç kalemini ise doğal gaz, işlenmemiş alüminyum ve ham petrol teşkil etmektedir. İkili ticaret hacminin 2023 yılına kadar 15 milyar dolara çıkarılması hedeflenmektedir.

Türkiye'ye yaptığı ihracat (Azerbaycan’ın Türkiye’ye sattıkları) :

Petrol,doğalgaz,pamuk, plastik eşya, ham deri, bakır, alüminyum, kurşun, çeşitli sebze ve meyveler, makine ve cihazlar, yün, gübre,

Türkiye'den yaptığı ithalat(Azerbaycan’ın Türkiye’den aldıkları):

Demir-çelik,mobilya,kıymetli metaller,şeker, elektrik enerjisi, un ve unlu ürünler, margarin, buğday, zeytinyağı, ayçiçek yağı, süt ve süt ürünleri, peynir, bisküvi, deri ürünleri, deterjan, lastik ve plastik ürünler, beyaz eşya, tekstil, kağıt ve karton, telefon, cam, halı ve ayakkabı.

Yorum bölümü sadece üyelerimize açıktır...

Top